Adobe Integrated Runtime (AIR) to wieloplatformowe środowisko uruchomieniowe dla aplikacji zbudowanych przy użyciu Flash, Flex, HTML i AJAX. Główną zaletą tego środowiska jest jego dostępność na platformy mobilne (iOS, Blackberry Tablet OS, Android) oraz platformy typu desktop (Windows, Mac OS, Linux). Dzięki temu pisząc jedną aplikację możemy uruchomić ją na telefonie, tablecie, komputerze lub telewizorze.. przynajmniej w teorii. Przyjrzyjmy się więc bliżej:

Desktop:

Od wersji 2.7 AIR nie będzie wydawany na systemy unixowe, ponieważ Adobe uznało, że 1% rynku to za mało, żeby się męczyć.. szkoda. Można jednak pobrać starszą wersję 2.6 – jak na razie wszystkie programy pod nią działają. Zostaje więc Windows i Mac.

Apple iOS:

AIR działa na Apple iPhone 3GS, iPhone 4, iPod Touch (3. i 4. generacji) oraz iPad. Wykupując dodatkowy certyfikat developerski od Apple można tworzyć aplikacje na tą platformę.

Android:

To bardzo popularny system – zwłaszcza na tańszych tabletach. Niestety na nich nie uruchomimy Adobe AIR. Wymagania sprzętowe, czyli określony typ procesora (Cortex A8) znacznie ogranicza listę obsługiwanych urządzeń. Pełną listę znajdziemy pod tym adresem. Niestety ceny tych modeli zaczynają się od 1500zł.

Blackberry:

Tutaj również można się zdziwić. Telefony z Blackberry OS nie są obsługiwane. Chodzi tutaj o Blackberry Tablet OS, czyli tablet BlackBerry Playbook.

Telewizory:

Jak na razie tylko telewizor Sony Internet TV i odtwarzacze Logitech Revue oraz Sony Internet TV Blu-ray są obsługiwane. Niedługo być może pojawi się więcej kompatybilnych telewizorów.

Podsumowanie:

Środowisko Adobe AIR to bardzo ciekawa propozycja. Dzięki niemu nie trzeba pisać wiele razy tego samego na różne platformy - oszczędzamy w ten sposób czas i pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, że nie uruchomimy go na wszystkich urządzeniach - co oczywiście przemilczało Adobe.

Dodatkowo najnowsze IDE, czyli Flash Builder wykonuje połowę roboty za nas. Integracja z webserwisem to kilka kliknięć myszą! Myślę więc, że warto przyjrzeć się bliżej propozycji Adobe.


Brak komentarzy

Dodawanie komentarzy chwilowo zawieszone.